Szachiści walczyli o tytuł mistrza Ostrołęki

W niedzielę, 12 listopada ponad 80 osób rywalizowało w Mistrzostwach Ostrołęki w Szachach Szybkich. Patronat nad niedzielnymi wydarzeniami w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia sprawował Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik. Organizatorem zawodów było Miasto Ostrołęka – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrołęce przy wsparciu klubu MUKS Tęcza Ostrołęka.

Parę minut po godzinie 10:00 rozpoczęła się pierwsza partia rozgrywek. Uczestnicy turnieju rywalizowali w czterech kategoriach: dzieci do lat 8, dzieci do lat 12, młodzież do lat 16 oraz OPEN. Mistrzostwa zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund, tempo gry – 10 minut plus 5 sekund dla zawodnika. Kibice oglądali zmagania z ogromnym zaciekawieniem. System parowania zawodników w poszczególnych rundach umożliwiał pojedynki pomiędzy dorosłymi i dziećmi, co z miejsca wywoływało dodatkowe emocje. Młodym szachistom należą się wielkie brawa, ponieważ niejednokrotnie z takich starć wychodzili zwycięsko.

Wyłonienie laureatów wszystkich kategorii trwało ponad 5 godzin. Wśród dzieci do lat 8 najlepszy tego dnia był Wiktor Stańkowski. Tuż za plecami Wiktora uplasowała się Wiktoria Trzcińska, a grono medalistów uzupełnił Jakub Święcicki.

Szymon Puszko okazał się najlepszym szachistą w gronie dzieci do lat 12. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Strus, a na najniższym stopniu podium stanął Tadeusz Strus. W klasyfikacji młodzieży do lat 16 najrówniejszą formę zaprezentował Igor Bartkowiak. Ze srebrem zawody ukończył Franciszek Klask, a brązowy medal zawisł na szyi Bartosza Chełstowskiego.

Bez cienia wątpliwości najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w kategorii OPEN. Na przestrzeni 8 partii największą ilość punktów zgromadził Bartosz Kotarski i to on mógł cieszyć się z tytułu mistrza Ostrołęki. Drugą lokatę zajął Michał Hryszkiewicz, a trzeci był Paweł Bakiera.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia w dwóch kategoriach:

– Najmłodszy uczestnik – Leon Żmudziński

– Najlepsza szachistka – Eliza Grzyb

Uczestnicy kategorii dziecięcych i młodzieżowych otrzymali pamiątkowe medale i vouchery do Parku Wodnego. Dodatkowo, do rąk laureatów poszczególnych klasyfikacji powędrowały puchary oraz nagrody rzeczowe, a medaliści kategorii OPEN odebrali również nagrody finansowe. Nagrody szachistom wręczyli Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Wojciech Zarzycki, dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrołęce Magdalena Pietras oraz dyrektor MOSiR w Ostrołęce Arkadiusz Dobkowski. Poczęstunek dla uczestników przygotowała Restauracja Olimpijska.

Całe Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie. Wszystkim szachistom należą się ogromne brawa oraz gratulacje za zaprezentowaną postawę. Do zobaczenia na przyszłorocznych rozgrywkach!

Pełna klasyfikacja Mistrzostw: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_6513/

 

 

 

Rekomendowane artykuły